Orkide Nasıl Işık Sever?

Orkide çiçeği ışığı sever ve genel olarak da serin ortamlardan hoşlanır. Işıktan kasıt, aydınlık bir ortamdır. Zaten çiçek yetiştiriciliğin ana kuralı ışıktır. Işık sayesinde bitkiler canlanmakta ve çiçeklenmektedir. Ancak bulunulan ortam asla sıcak olmamalıdır. Çünkü orkide çiçeği sıcağı hiç sevmemektedir. Her ne kadar orkidenin anavatanı güneşiyle ve sıcağıyla ünlü güney Amerika olsa da, diğer tropik çiçeklerden bu yönüyle ayrılmaktadır.

Orkide çiçeği genel olarak ülkemizde mayıs ayrı sonrasında çiçeklenmemektedir. Çünkü güneşlenme süresi bu dönemden itibaren ülkemizde artmaktadır. Elbette güneşlenme süresi ile birlikte sıcaklık oranlarında da ciddi bir artış yaşandığından orkide çiçeği yetiştiriciliği zora girebilmektedir.

Eğer orkide çiçeği ev ortamında yetiştirilecekse klimasız ortamlar tercih edilmelidir. Bunun yanında kalorifer peteğinin üstüne ya da yakınına konulmamalıdır. Çünkü peteklerin yanında orkideye zarar verecek bir ısınma ve köklerindeki su miktarında azalma meydana gelir. Bu da orkideye ciddi bir zarar verir. Evde aydınlık ama direkt güneş ışığı görmeyen pencere önleri orkideler için en ideal mekanlardır.