ORKİDELER

Sulama

Orkide bakımının en önemli noktası sulamadır. orkidelerin ölmesinin en büyük sebeplerindne biri yanlış zaman aralıklarında sulanmalarıdır. Orkideler genellikle haftada bir su isteseler de bu zaman aralığı orkidenizin büyüklüğüne, toprağına ve içinde bulunduğu odaya göre değişecektir. Bu nedenle sürekli gözetim altında tutup toprağı kurudukça sulamakta fayda vardır. Sulama işlemini en sağlıklı yapma yöntemi, eğer delikli bir saksıda duruyorsa orkideniz, saksıyı akan suyun altına tutup içinden 2-3 kez suyu süzdürerek sulamaktır. Yani saksıyı akan çeşmenin altına tutup altından su akmaya başlayana kadar su akıtın, çeşmeyi su akışı kesilene kadar kapatın, ardından tekrar açıp su saksının altından akana kadar bekleyin, su akışı kesilene kadar çeşmeyi kapatın, ve bu işlemi gerekiyorsa 3. kez tekrarlayın. Orkide kökleri su tutmaya çok elverişli oldukları için orkideleri öldüren şey az sulanmaktan ziyade çok sulanmalarıdır. Bu nedenle saksının içinde su biriktirmemeye özen gösterin. Eğer yapabiliyorsanız yağmur suyu biriktirerek onunla da sulayabilirsiniz, orkideler için oldukça besleyicidir.

Nemlilik

Orkideler nemli ortamları sever. O yüzden evde bir hava nemlendiriciniz varsa eğer onu kullanabilirsiniz. Ya da orkide saksısını orkidenin kökü suya değmeyecek şekilde su dolu bir kabın içine oturtabilirsiniz.

Sıcaklık

Orkidenin sağlıklı bir yaşam sürmesi için ihtiyaç duyduğu sıcaklık 15-25 C derecedir. Yazın çok sıcak günlerinde orkidelerinizi evin en serin yerine taşıyarak sıcaklık sorununu çözebilirsiniz.